حذف و عطف فعل
۱۳۹۵-۰۹-۲۳
حذف و عطف حرف اضافه
۱۳۹۵-۰۹-۲۴

نکته‌های ویرایش

علی صلح‌جو از ویراستاران و مترجمان باسابقه و از معلمان خبره این رشته است. وی حرفه ویراستاری را از سال ۱۳۴۱ با نمونه‌خوانی و ویراستاری در موسسه انتشارات فرانکین آغاز کرد و بعدها با موسسات و مراکز دیگری چون دایره‌المعارف فارسی مصاحب و مرکز نشر دانشگاهی نیز همکاری داشت.

کتاب «نکته‌های ویرایش» حاصل یادداشت‌برداری از نکته‌هایی است که نگارنده، طی سالها ویراستاری و تدریس ویراستاری با آنها مواجه شده است. او خود در این باره در مقدمه کتاب می‌نویسد:
«اینها یادداشت‌هایی است که ضمن کار نوشته‌ام. موضوعات و نکته‌هایی که به نظرم جالب آمده و از چند سطر تا چند صفحه درباره آنها نوشته‌ام. وقتی حجم یادداشت‌ها زیاد شد، به فکر انتشار آنها افتادم.»

یادداشت‌ها ذیل این عناوین طبقه‌بندی شده است: اختصار، اِعراب، پاراگراف، پانوشت، جنسیت، را، رسم‌الخط، رقم‌نویسی، سبک،‌ فرهنگ لغت، واژه‌نامه، گفتمان، متن، مرجع، موقعیت خواننده در برابر متن، نحو، نمایه، واژه و ویرایش،‌ ما ودیگران.

بعضی از این عناوین مانند نحو، واژه وسبک مطالب زیادی را دربرمی‌گیرد و برخی مانند متن و پاراگراف تنها شامل یک یادداشت است. همان‌طور که نویسنده در مقدمه آورده است و تنظیم فهرست بر اساس ترتیب الفبایی هم موید آن است، مطالب پیوسته نیستند و ارتباط خاصی با یکدیگر ندارند و کتاب را می‌توان هم متوالی خواند و هم پراکنده.
نویسنده در انتهای مقدمه، ویراستاران، مترجمان و علاقه‌مندان به مسائل نگارش را مخاطب کتاب خود دانسته است.

این کتابِ ۲۱۳ صفحه‌ای را نشر مرکز در سال ۱۳۸۶ منتشر کرده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *